W trosce o sprawiedliwy i równy dostęp mieszkańców naszej Gminy do przywilejów rozdzielanych przez wójta gminy Kosakowo, umieszczamy „Instrukcję postępowania przy składaniu wniosku o umorzenie podatku”. Zachęcamy do zapoznania się z nią i skorzystania. Jesteśmy gotowi służyć wsparciem w sporządzaniu i dochodzeniu do realizacji wniosków.

1. Wypełnić wniosek (doc) na załączonym wzorcu.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego mogą decydować o umorzeniu w całości lub w części lub o odroczeniu spłaty lub rozłożeniu jej na raty takich należności, jak:

• opłata za sprzedaż nieruchomości;
• opłata z tytułu użytkowania wieczystego i trwałego zarządu;
• opłata adiacencka,
• opłata za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej;
• opłata za zajęcie pasa drogowego oraz kara za jej nieuiszczenie;
• opłata za umieszczanie reklam, obiektów handlowych i usługowych w pasie drogowym oraz kara za jej nieuiszczenie;
• opłata za parkowanie pojazdów na drogach publicznych;
• opłata za składowanie odpadów na wysypiskach śmieci;
• opłata za świadczenia przedszkoli publicznych i żłobków;
• opłata za korzystanie z gminnych targowisk;
• opłata za korzystanie z cmentarzy komunalnych;
• grzywna za niespełnienie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki;
• mandat karny;
• czynsz za najem komunalnych lokali użytkowych i lokali mieszalnych;
• opłata planistyczna.

w uzasadnieniu można powołać się na poniższe przykłady:

a. ograniczenie możliwości zarobkowania np. choroba, brak pracy, niepełnosprawność itp.
b. okoliczności nagłe nieprzewidziane – np. pożar, zalanie domostwa, kradzież, wypadek  samochodowy lub inny, itp.
c. okoliczności nietypowe konieczne do sfinansowania w naszym kręgu kulturowym  –
wydatki związane z:  chrzcinami, pierwszą komunią, weselem, pogrzebem – osób bliskich oraz np. pójściem dzieci do szkoły i związane z tym wydatki na wyprawkę.

2. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w kancelarii Urzędu Gminy lub przesłać listem poleconym na adres Urząd Gminy Kosakowo, ul. Żeromskiego 69, 81-198 Kosakowo.

UWAGA: przy składaniu wniosku w kancelarii należy  koniecznie uzyskać na kopii potwierdzenie złożenia wniosku, przy przesyłce listem poleconym zachować potwierdzenie nadania.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację podaną w uzasadnieniu np. potwierdzenie choroby, zaświadczenie z Urzędu Pracy, zaświadczenie  np. z Policji o kradzieży czy też wypadku, zaświadczenie związane np. z pogrzebem,  lub potwierdzenia okoliczności związanych z uroczystościami rodzinnymi.

UWAGA: zgodnie z Art. 220 § 2 ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców1) (Dz. U. z dnia 25 maja 2011 r.) organ administracji publicznej żądający od strony lub innego uczestnika postępowania zaświadczenia albo oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego jest obowiązany wskazać przepis prawa wymagający urzędowego potwierdzenia tych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia albo oświadczenia.”.
Z przepisu tego wynika, że urząd nie ma prawa żądać bez podania podstawy prawnej potwierdzenia faktów zawartych w oświadczeniu majątkowym (pdf), tym bardziej, że  jest ono podpisane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

3. Decyzja pozytywna lub odmowna musi być wydana w ciągu jednego miesiąca, w przypadku jej braku należy wezwać urząd do wydania decyzji zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie postępowania administracyjnego. Wezwanie takie jest niezbędne do ewentualnej skargi do Sądu Administracyjnego na bezczynność urzędu.

4. W przypadku otrzymania decyzji odmownej należy postępować według  pouczeniu zawartego w decyzji, czyli należy przede wszystkim pilnować terminu w jakim musi być złożone odwołanie.

 Wszelkie problemy związane ze składaniem  wniosku a w szczególności problemy związane z sytuacją opisaną w  pkt. 3 i 4 prosimy zgłaszać do naszego stowarzyszenia poprzez drogę mailową na adres poczta@koskowo.info lub nr tel. 501-191-961.