shadow

 #ReferendumKosakowo

MUKS Kosakowo

1. Działalność klubu i sukcesy

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy (MUKS) ,,Kosakowo” w Kosakowie powstał w 2017 r. Siedziba Klubu znajduje się w Kosakowie przy ul. Żeromskiego 11, czyli Centrum Sportowym Kosakowo. Strona internetowa: .https://mukskosakowo.pl/

Klub prowadzi szkolenie młodzieży w takich dyscyplinach jak: pływanie, lekka atletyka, pięciobój nowoczesny. W ramach pięcioboju nowoczesnego, młodzicy (zawodnicy do 12 lat) i juniorzy młodsi (13-14 lat) startują w dwuboju nowoczesnym (pływanie 50/100 m st. dow., bieg 600/1000m), a juniorzy młodsi (15-16 lat) w trójboju nowoczesnym (pływanie 200 m st. dow., bieg 2 km, strzelanie z pistoletu elektronicznego). Od 2018 r. w MUKS Kosakowo prowadzone jest szkolenie także w nowej dyscyplinie – Laser Run – która stanowi połączenie biegania i strzelania z pistoletu laserowego. Do klubu należy 19 licencjonowanych zawodników, choć osób trenujących jest oczywiście więcej. Do kadry województwa pomorskiego w 2021 r. zostało powołanych 19 zawodników. Posiadają licencje klubową w Polskim Związku Pięcioboju Nowoczesnego. Współpracują ze Szkołą Podstawową w Kosakowie.

       

                                                      

W 2021 r. klub prowadził szkolenie pod kątem przygotowania zawodników do udziału w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 12, Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików do lat 11, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych do lat 13. Największy sukces osiągnął Maddox Chyliński, który na Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 12 w pięcioboju nowoczesnym (dwubój) w Spale zdobył srebrny medal, o czym informował oficjalnie Urząd Gminy Kosakowo (https://gminakosakowo.pl/aktualnosci/sukces-mlodych-reprezentantow-gmin). W Pucharze Polski w październiku 2021 r. Maddox Chyliński zajął drugie miejsce, w kategorii młodzików Sophia Wyżlic była pierwsza, a Witek Pobłocki trzeci (https://gminakosakowo.pl/aktualnosci/sukcesy-mlodych-piecioboistow-z-kosakowa/).

       

 W systemie współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2021 r. MUKS Kosakowo zdobył 8 punktów, zajmując 5. miejsce spośród wszystkich klubów w Gminie Kosakowo; w 2020 r. zajął 2 miejsce z 4 punktami.

2. Problemy klubu

Wyzwaniem dla MUKS Kosakowo jest dostęp do gminnych obiektów sportowych, przede wszystkim do 25-metrowego basenu w Centrum Sportowym Kosakowo. Koszt wynajęcia jednego toru na basenie 45 minut to ponad 90 zł. Każdy kto miał styczność z profesjonalnym pływaniem wie, że trening trwa dłużej, średnio 90 minut, i odbywa się równolegle przynajmniej na dwóch torach, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla zawodników trenujących w grupie, a zarazem rywalizację między zawodnikami na sąsiednich torach.

Wysoka cena wynajmu toru na basenie CSK negatywnie wpływa na rozwój klubu, w tym utrudnia tworzenie nowych grup treningowych, mimo iż jest zainteresowanie ze strony młodzieży. Biorąc pod uwagę specyfikę treningu pływackiego, konieczne są regularne treningi na basenie kilka razy w tygodniu. Zaporowa cena pływalni w CSK, zmusza klub do korzystania z tańszej alternatywy, wynajęcie tańszych obiektów w Gdyni, które nie są przystosowane do prowadzenia profesjonalnych treningów.

Podobnie, jeśli chodzi o trening lekkoatletyczny, odbywa się on na gdyńskich obiektach w SP 44 (Obłuże) lub w terenie. Natomiast trening strzelecki realizowany jest na sali gimnastycznej, korytarzu szkolnym lub nawet indywidualnie… w domu.

Należy także zwrócić uwagę, że biorąc pod uwagę trudna sytuację sekcji, trenerzy MUKS-u Kosakowo często wykonują swoje obowiązki na zasadzie wolontariatu. Jednocześnie zwracają uwagę, że coraz trudniej utrzymać funkcjonowanie klubu ze względu na wysokie koszty, a cedowanie obciążenia finansowego na rodziców ma swoje ograniczenia – aktualnie pobierana od składka od zawodnika wynosi aż 150 zł/m-c. Ponadto obserwowany jest odpływ zawodników do innych klubów, które są w stanie zapewnić lepsze warunki treningowe.

Co ciekawe, Gmina Kosakowo nie przyznała MUKS-owi Kosakowo dotacji na 2022 r. Klub wnioskował o kwotę ok. 25.000 zł, aby pokryć koszt treningów pływackich na basenie w CSK. Na pytanie skierowane do włodarzy gminy, dlaczego klub nie otrzymał grantu, trenerzy usłyszeli, że MUKS-em Kosakowo zaopiekuje się spółka Kosakowo Sport. Jak się okazało, zaopiekowała się, ale w specyficzny sposób, bo jej Dyrektor, Dariusz Schwarz, poinformował, że nie jest w stanie zapewnić MUKS-owi preferencyjnych warunków do treningów na basenie w CSK, gdyż do września 2022 r. ma zakontraktowany basen przez podmioty zewnętrzne. Z basenu korzystają bowiem przede wszystkim szkółki pływackie.

3. Proponowane rozwiązanie w ramach referendum

Biorąc pod uwagę trudną sytuację klubu, podczas referendum proponuje się przychylenie się do propozycji zapewnienia MUKS-owi Kosakowo dostępu do Centrum Sportowego Kosakowo przy ul. Żeromskiego 11 na preferencyjnych warunkach finansowych (maksymalnie 10% stawki komercyjnej) w celu prowadzenia treningów w zakresie pływania (minimum 14 jednostek treningowych w tygodniu po 45 minut), lekkiej atletyki (minimum 4 jednostki treningowe w tygodniu po 75minut) i strzelectwa sportowego (minimum 2 jednostki treningowe w tygodniu po 120 minut), w porozumieniu z głównym dysponentem strzelnicy pneumatycznej, tj. KKS Neptun, co zostałoby odpowiednio uregulowane w umowie. Zapewni to stabilność treningową MUKS-owi Kosakowo, a zarazem pełny powrót do treningów sportowych na terenie Gminy Kosakowo, a precyzyjniej w miejscu siedziby klubu, czyli w Centrum Sportowym Kosakowo przy ul. Żeromskiego 11.

 

Author

kosakowo.org

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.