shadow

Rzadko kiedy po jednym dniu post zdobywa 145 komentarzy i 19 udostępnień, z których większość jest bardzo nieprzychylna, wręcz wroga. Jak zwykle, główną przyczyną jest brak wiedzy. Jeden enigmatyczny artykuł, nie przedstawiający szczegółów inwestycji, wyrządził wiele szkód. Inwestycja w park handlowy jest zdecydowanie potrzebna. Co więcej, inni włodarze samorządowi zabiegają o takie inwestycje i wspomagają je swoją przychylnością.

Najbardziej śmieszą mnie obawy o powstanie konkurencji dla już istniejących obiektów handlowych. Czy trudno sobie wyobrazić, że rentowność inwestycji to problem inwestorów, a nie nas, mieszkańców, którzy mają z niej korzystać?

Jest wiele uwag i należy je po kolei opisać:

 1. Lokalizacja – mało kto z komentujących wie gdzie ma powstać inwestycja. Przedstawia to poniższa mapka.

Miejscowy plan przewiduje takie inwestycje, jednak poszczególne obiekty nie mogą mieć więcej niż 2000 m² powierzchni handlowej. W artykule napisano, że powierzchnia będzie wynosić 6 tys. m² najmu. Zgodnie z opisem zawartym w nazwie zamierzenia budowlanego, powierzchnia 6 tys. m² najmu rozbija się na 3 budynki: „Etap 1 – Budowa budynku usługowego gastronomicznego A-restauracja KFC, Etap 2 – Budowa dwóch budynków handlowo-usługowych B i C”. Link do pełnej informacji o budowie. https://drive.google.com/file/d/1gJouiZDVS3GnL9eiFoukr6MlHQ_FXkNu/view?usp=sharing

Faktem jest, że miejscowy plan nie pozwala na inwestycje handlowe o pow. powyżej 2000 m² powoduje, że utrwala się obraz gminy wiejskiej, gdzie powstają upychane na silę małe lokale jak w przypadku „centrum” wokół Biedronki, oczywiście na czele najważniejszym nowym elementem wciśniętym na silę, myjni samoobsługowej, która ewidentnie powinna być przy stacji paliw, a nie w tej ciasnocie gdzie brak miejsc parkingowych.

 1. Uwagi związane ze zwiększonym ruchem samochodowym, a wręcz z mającymi się powiększyć korkami.

  W przypadku tej inwestycji nic złego nie nastąpi, jeżeli tego dopilnuje Pani Wójt, bo to ona jest zarządcą dróg i powinna tego dopilnować. Jeżeli rozwiązaniem będzie droga serwisowa, co wskazuje zakres inwestycji z działką do wyjazdu z Lidla to nie ma mowy o jakichkolwiek korkach. Jako wzór niech posłuży obrazek poniżej z niedalekiej Rumi.

 1. Zakres inwestycji i jej zasadność.

  To kompletny odlot niektórych komentujących. My jako mieszkańcy nie powinniśmy martwić się o to, czy powstające nowe lokale nie spowodują upadku np. Szperka czy innych. W każdą działalność gospodarczą jest wpisane ryzyko, ale to nie jest nasze ryzyko, mieszkańców. Wiele różnorodnych lokali handlowych czy usługowych dla mieszkańców to zwiększenie oferty wyboru.

 2. Uwagi w stronę innych propozycji inwestycji zamiast przedstawionej powyżej. Począwszy od parku, szkoły, centrum sportowego i nie wiadomo czego jeszcze to mogą pisać osoby, które nie wiedzą co to są przepisy np. prawa miejscowego, a w szczególności prawa własności. Tereny po wschodniej stronie Derdowskiego są terenami prywatnymi i formę zagospodarowania określa miejscowy plan zagospodarowania. Z punktu widzenia mieszkańców należy się tylko cieszyć, że nie jest to budownictwo wielomieszkaniowe.

Na koniec przedstawiam plusy takiej inwestycji, o których mało kto napisał.

 • Podatek od nieruchomości: grunty związane z prowadzoną działalnością

  1,30 zł za m² x 38 600 m² daje 48 100 zł rocznie

 • budynki zajęte na prowadzenie działalności

  32,50 zł za m² x 6 000 m² daje 195 000 zł

Łącznie co roku do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości 243 100 zł.

Dodatkowo w przypadku inwestora, czy w przypadku najemców, którzy prowadzących działalność płacąc podatki deklaracją CIT-2 gmina otrzymuje ich podatek dochodowy.

Kolejnym plusem to miejsca pracy w szczególności ważne dla naszych mieszkańców. Ten aspekt powoduje mniejsze korki na trasie do Gdyni co ma wprawdzie małe znaczenie ale jest godne zauważenia.

Reasumując: Nie wylewajmy dziecka z kąpielą.

PS. Z racji, że inwestor jest powiązany własnościowo z właścicielem, który powinien pomóc gminie w zrealizowaniu jednej z najważniejszych inwestycji drogowych, należy wykorzystać przychylność tej inwestycji z naszymi oczekiwaniami w negocjacjach realizacji naszych strategicznych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *