shadow

Hałas generowany przez skuter wodny dochodzący do 120 dB wielokrotnie nasilony przez grupę zawodników startujących w jednym wyścigu (bądź treningu) podczas Mistrzostw Świata, które za kilka dni odbędą się w Mechelinkach (17-21.05.2023 r.). Kto organizuje zawody i kto wydał zgodę na takie „atrakcje” na obszarze Natura 2000, tuż przy rezerwacie przyrody „Mechelińskie Łąki”, a do tego w okresie lęgowym ptaków? Czy wzięto pod uwagę komfort funkcjonowania samych mieszkańców Mechelinek?

Swoją opinię w sprawie organizacji Mistrzostw Świata wyraziło Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo (SMGK), które 05.05.2023 r, przesłało pismo do instytucji, które z racji swoich uprawnień powinny odpowiedzieć w sprawie dopuszczalności organizacji mistrzostw w Mechelinkach.

Instytucje, do których przesłano pismo:

Link do pisma : https://drive.google.com/file/d/125AZX2DDjxsr12wvSnSR650MFPmwCvOQ/view?usp=sharing 

Instytucje, do których przesłano pismo:

 1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku
 2. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska
 3. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
 4. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni
                                                   Taką informację pozyskaliśmy od SI 


  Zapraszamy do komentowania. Chcielibyśmy poznać opinię mieszkańców gminy.

Komentarze

 1. Ania Nowak    

  Nikt nie myśli w dzisiejszych czasach o tym rezerwacie- jest cały czas niszczony, ptaki nie mają jak się lęgać, przede wszystkim przez turystów. Może wziąć przykład z rezerwatu przyrody „Beka” i na czas lęgowy ustanowić zakaz zbliżania się do rezerwatu – tj plaży, na której powinny być ptaki ! Poszerzenie plaży czy stworzenie ścieżki edukacyjnej za miliony to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto. Pewnie wójt najchętniej postawił by kolejny ogromny hotel dla turystów zapominając o mieszkańcach- którymi są zwierzęta.

 2. kosakowo.org    

  To jest komentarz SI
  W maju 2023 roku odbędą się Mistrzostwa Świata Skuterów Wodnych w Mechelinkach, nadmorskiej miejscowości w województwie pomorskim. Jest to jedna z eliminacji tego prestiżowego cyklu zawodów, organizowanych przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Uczestnicy będą rywalizować na trasie offshore, czyli na otwartym morzu, co stanowi duże wyzwanie dla ludzi i maszyn. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tej imprezy. Mechelinki leżą bowiem przy rezerwacie przyrody Mechelińskie Łąki, gdzie trwa obecnie okres lęgowy wielu gatunków ptaków. Rezerwat graniczy z brzegiem morskim, gdzie będą hałasować okrutnie skutery. Obrońcy przyrody alarmują, że taki hałas może zakłócić spokój i bezpieczeństwo ptaków, a nawet spowodować ich ucieczkę z lęgowisk. Apelują więc do organizatorów i władz o zmianę terminu lub miejsca zawodów, aby nie narażać na szwank cennego ekosystemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.