shadow

Radni walczyli, kłócili się i narzekali, a pozostało po staremu tak jak władza (czytaj: Wójt) ustaliła. Zeroooo … zmian.

14 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie radnych i sołtysów w sprawie ustalenia harmonogramu budowy dróg. Spotkanie zwołane bez publicznej informacji i tylko dzięki życzliwości paru osób dowiedzieliśmy się o nim w ostatniej chwili.

Opublikowana propozycja Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Kosakowo w tej sprawie zamieszczona została w przeddzień spotkania i biorący w nim udział mogli się z nią jeszcze nie zapoznać. Gdyby sposób przedstawiony przez nasze stowarzyszenie był brany pod uwagę nie doszłoby do scen, które można było przewidzieć.

Nie będę opisywał całości, ale zarekomenduję obejrzenie całego odcinka Cz. 4,

a szczególnie od 3:10 min kiedy to radna powiatowa a zarazem Sołtys Mostów poodsumowała dotychczasowy system ustalania budowy dróg. To naprzwdę warto zobaczyć.

To jeszcze nie koniec, bo sprawa powróci na sesji i być może radni nie pozwolą, że z takim mozołem przygotowana propozycja naszej nowej Pani Prezes nie pójdzie na marne.

Propozycja w sprawie systemu budowy harmonogramu została przedstawiona w art. pt. „Czyja droga pierwsza ? SMGK proponuje przejrzysty i sprawiedliwy system.”

Obecny sposób budowania harmonogramu doszedł do absurdu, którego najlepszym przykładem jest informacja uzyskana na spotkaniu o „dobroczynności” przedstawiciela Rewy a zarazem Przewodniczącego Rady Marcina Kopitzkiego.

Podstawą harmonogramu jest podział środków finansowych (w najbliższym roku

3 mln. zł) proporcjonalnie do ilości mieszkańców w danej wiosce.

Taka zasada spowodowała, że wieś Rewa posidająca w pełni prawie wszystkie drogi utwardzone, żeby wykorzystać swoją pulę podała do najpilniejszego wykonania

ul. Łódzką. Oburzenie części radnych i słuszne, bo ul. Łódzka wyglada tak jak na załączonym poniżej zdjęciu. Częściowo utwardzona (czytaj przjezdna), ale za to … na długości 400 m tylko 5 domów i to po jednej stronie drogi (w tym jeden na sprzedaż), gdyż po drugiej stronie nie ma działek budowlanych. Oburzenie oczywiste bo w innych wioskach bardziej zaniedbanych i znacznie bardziej zabudowanych będą jeszcze sporo lat czekać na drogi.


Można by jeszcze zrozumieć przypadek Łódzkiej, ale nie da się zrozumieć (chyba, że to rozumieją wyborcy Pana Kopitzkiego), że z racji przyjaźni czy też niesprawiedliwego podziału środków wspaniałomyślnie przekazał (w ogóle czy mógł to zrobić ?) ni mniej ni więcej 50 tys. zł. Na rzecz Mostów. Oczywiście łaskawość byłaby dobrze potraktowana, ale był warunek, iż będzie wykonana ul. Widokowa, jak to powiedziano „ja Ci dam na Widokową pieniądze, słuchaj bo tam słuchaj moi przyjaciele, czy moi znajomi”. Kolesiostwo pierwszej wody. Żenada i skandal, że taka osoba jeszcze prowadzi naszą Radę.

Ciekawy jest także przypadek planowania budowy dwóch dróg, wprawdzie krótkich, ale słabo zabudowanych. Zdjęcia poniżej. Specjalnie nie podaję nazw tych dróg, żeby nie powodować konfliktu pomiędzy tymi co czekaja od wielu lat, a „nowymi”, którzy nie są winni, że u nas działa system kolesioskich powiązań.

 

Zainteresowani mogą obejrzeć całą dyskusję na temat dróg w poszczególnych wioskach w poniżej wyszczególnionych fragmentach:

 1. Dębogórze Wybudowania Cz. 1. od 08:40 min
 2. Dębogórze Cz. 1. od 12:42 min
 3. Kazimierz Cz. 1. od 13:45 min.
 4. Kosakowo Cz. 1. od 15:30 min.
 5. Mechelinki Cz. 1. od 17:26 min
 6. Mosty Cz. 1. od 19:10 minc.d. Cz. 2. od początku
 7. Pierwoszyno Cz. 2. od 12:10 min
 8. Pogórze Cz. 2. od 19:00 minc.d. Cz. 3. od początku
 9. Rewa Cz. 3. od 02:50 min
 10. Suchy Dwór Cz. 3. od 4:30 min

Linki do poszczególnych części nagrań:

 1. Cz. 1 https://youtu.be/LAqoO-OoOxc
 2. Cz. 2 https://youtu.be/fJdtcZTPlZQ
 3. Cz. 3 https://youtu.be/6kIk2G9z1tk
 4. Cz. 4 https://youtu.be/FQ1AbKQwrtk
 5. Cz. 5 https://youtu.be/Eg3nDyS82Sk
 6. Cz. 6 https://youtu.be/AmE9V3x8lZ4