shadow

Sesja Nadzwyczajna, jakiej w historii gminy nie było.

Nigdy nie zdarzyło się w naszej gminie, żeby publiczność nie mieściła się na sali obrad i musiała stać na korytarzu.

Zdarzenie takie możliwe jest tylko w przypadku gdy program sesji dotyka spraw żywotnie interesujących mieszkańców.

Takim tematem stało się ponowne zagrożenie budową gazociągu wysokiego ciśnienia, mającego przebiegać przez Mosty i Mechelinki.

Od początku kwietnia publikujemy szereg artykułów, które w szczegółach przedstawiają problem.

Jednakże dopiero podczas nadzwyczajnej sesji pełen obraz problemu przedstawiła inicjatorka zwołania sesji radna Mirosława Piotrowska.

Program sesji zawierał dwa punkty. Pierwszy uchwalenie apelu do Zarządu Województwa, drugi uchylenie uchwały o zmianie załącznika do uchwały o przystąpieniu do uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego dla kanału ściekowego z oczyszczalni w Dębogórzu.

Projekt uchwały apelu nie wywołał kontrowersji i nie wniesiono do jego pierwotnej treści żadnych poprawek.

Dyskusja rozgorzała w momencie kiedy Przewodniczący Rady Marcin Kopitzki, jak podkreślił w imieniu własnym, złożył propozycję sprowadzającą się do wykazania swojego uwielbienia dla działań wójta.

W tym momencie nie wiemy jak ocenić działanie przewodniczącego, którego działanie wpisuje się w powiedzenie „gorliwość gorsza niż faszyzm”.

Właśnie tym akapitem przewodniczący zwrócił uwagę w jaki sposób w sprawach najważniejszych dla gminy działa wójt.

Pismo o którym mowa z dnia 20 kwietnia br. dotarło do Zarządu Województwa w dniu 21 kwietnia br. czyli w dniu posiedzenia, na którym miała być rozpatrywana sprawa wniosku PGNiG i wątpliwe, że Zarząd zdążył z nim się zapoznać, bardziej poskutkowało pismo, które skierowało przed pismem wójta Stowarzyszenie „Nasza Ziemia”.

Należało siedzieć cicho i nie prowokować do przedstawienia harmonogramu działań wójta w sprawie wniosku PGNiG, który jak widać poniżej obnaża bezczynność na każdym etapie a działanie tylko pod presja wydarzeń.

 

  1. 7.11.2014 r. PGNiG składa wniosek do planu wojewódzkiego o przebiegu gazociągu.
  2. 21.01.2015 r. do Urzędu Gminy wpływa pismo Polskiej Spółki Gazowej z załącznikiem, który ukryto przed radnymi z prośbą o uwzględnienie przebiegu gazociągów w studiumgminy Kosakowo.
  3. 27.02.2015 r. podczas sesji rady Pani Piwońska kierownik referatu planowania oświadcza, że nie zna wniosku PGNiG.
  1. 14.03.2015 r. na stronie www.kosakowo.org zamieszczona zostaje informacja o zawartości wniosku PGNiG do planu wojewódzkiego.
  2. 02.04.2015 r. na stronie www.kosakowo.org zamieszczono oryginalną wersję wniosku PGNiG do planu wojewódzkiego.
  3. 10.04.2015 r. Wójt występuje o „udostępnienie treści złożonego przez PGNiG wniosku”.
  4. 16.04.2015 r. do Przewodniczącego Rady wpływa pismo o zwołanie sesji nadzwyczajnej.
  5. 20.04.2015 r. Stowarzyszenie „Nasza Ziemia” złożyło pismo do Marszałka Województwaw sprawie odrzucenia wniosku PGNiG.
  6. 21.04.2015 r. w dniu posiedzenia Zarządu Województwa wójt spotyka się z Marszałkiem i składa pismo o odrzucenie wniosku PGNiG.
  7. 23.04.2015 r. Sesja Nadzwyczajna.

Dalszy przebieg sesji w kolejnym artykule.