shadow

Poniżej zamieszczamy list jaki przesłała do nas Radna z Mostów Mirosława Piotrowska. Bardzo ważny głos, który wpisuje się w cele działania naszego stowarzyszenia, informowania mieszkańców o naszych sprawach gminnych. Polecamy do czytania i udziału w dyskusji.

                                                                                                                        Redakcja biuletynu „Kosakowo bez Tajemnic”

Szanowni Mieszkańcy

W nawiązaniu do wypowiedzi radnego Marcina Majka zamieszczonego na Facebooku, pragnę zaprezentować własne stanowisko w temacie procedowanego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo” oraz wyjaśnić powód mojego wstrzymania się od głosu podczas głosowania nad uwagą nr 1 do studium.

Pozwolę sobie przedstawić ważniejsze wydarzenia, które towarzyszyły tworzeniu zmian studium.

Rada Gminy przystąpiła do zmiany „studium” uchwałą z dnia 5 grudnia 2012 roku. Podczas wyłożenia opracowanego projektu zorganizowano w dniu 3.03 2015 r. dyskusję publiczną nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie zmiany studium. Już wówczas zwrócono uwagę na zapisy przewidujące rozbudowę PMG Kosakowo i gazociąg DN 700 wysokiego ciśnienia od PMG Kosakowo do brzegu morskiego jako część systemu importu gazu ziemnego w postaci skroplonej do Polski w rejon Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Uwzględniono także budowę gazociągu DN 500. Złożono wówczas formalne wnioski o usunięcie tych zapisów ze studium. W wyznaczonym terminie mieszkańcy złożyli 19 uwag z prośbą o ich uwzględnienie w trakcie dalszego procedowania.

Podczas ponownego wyłożenia do publicznego wglądu projektu zmiany studium odbyła się kolejna dyskusja publiczna 12 maja 2015 roku. Tym razem również pominięto większość uwag stowarzyszenia „Nasza Ziemia”. Utrzymano zapisy w sprawie budowy gazociągów. Wprowadzono jedynie zakaz prowadzenia gazociągu wysokiego ciśnienia przez tereny zabudowy mieszkaniowej. Dopuszczono jednak budowę gazociągu DN 500 ujętego w planie 2002 roku. Jego celem było doprowadzenie gazu do elektrowni w Żarnowcu, której budowy oficjalnie zaniechano. Złożona w tej sprawie uwaga została odrzucona – gazociąg pozostał. Nie uwzględniono zabezpieczenia terenu naszej gminy przed składowaniem i magazynowa- niem odpadów niebezpiecznych i radioaktywnych oraz budową/rozbudową kawern i gazociągów wysokiego ciśnienia m.in. do Zatoki Puckiej.

Do tego projektu studium złożono bardzo wiele uwag. Najważniejszą z nich, o którą walczyło stowarzyszenie „Nasza Ziemia” była zmiana nazewnictwa o jakie wnioskowało PGNiG poprzez spółkę córkę Operatora Systemów Magazynowania Sp. z o.o. (OSM) na naszym terenie z siedzibą w Dębogórzu.

Do tej pory budowa kawern nosiła nazwę Podziemne Magazyny Gazu w Kosakowie, teraz miała funkcjonować jako Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu w Kosakowie.

Różnica w nazwie niewielka, ale istotna. Wg. starej nazwy inwestycja jest przewidziana

na 250 mln.m3 gazu, a pod nową nazwą na 650 mln m3.

Wyjaśniano nam, że to zadanie w gestii Wojewody Pomorskiego i nie mamy wpływu na tę inwestycję. Uczestniczyłam w zorganizowanym przez Panią Wojtunik spotkaniu z Wojewodą Pomorskim w sprawie rozbudowy kawern i gazociągu na terenie naszej gminy oraz innych istotnych problemów społecznych. Wojewoda został zaproszony do naszej gminy. Podczas spotkania w Domu Kultury w Pierwoszynie w dniu 7.09.2015 r. Wójt oświadczył publicznie, że wprowadzi autopoprawkę do uchwały studium. Szkoda, że na tym spotkaniu nie było większości radnych, w tym Pana Majka.

W dwa dni później odbyła się sesja Rady Gminy z protestem społecznym w tle i udziałem mediów na której uchwalono studium procedowane wcześniej przez Pana Majka jako przewodniczącego Komisji Rolnej.

Poza autopoprawką Wójta w sprawie nazewnictwa niewiele się w studium zmieniło. Radni z klubu wspierającego działania Wójta nie stanęli po stronie wniosków składanych przez stowarzyszenia.

Studium zostało uchwalone przez 11 radnych z Klubu, przy 2 wstrzymujących i 2 przeciwnych do których należał mój głos.

30 września 2015 r. Rada Gminy została poinformowana o wszczętym przez Wojewodę postępowaniu sprawie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej uchwalonego studium. Wskazane zostały zarzuty wobec których Rada została zobowiązana do określenia stosownych wyjaśnień. Wszystkie istotne naruszenia prawa przedstawione przez Wojewodę radni uznali jako bezzasadne. Zwracałam uwagę, że nie powinniśmy wskazanych naruszeń oceniać tylko wyjaśnić. Wówczas Pan Majek poparł uzasadnienie przygotowane przez pana mecenasa w którym radni nie zgodzili się ze wskazanymi zarzutami.

Po rozpatrzeniu naszego oświadczenia Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym w dniu 16.10.2015 twierdził nieważność uchwalonego przez Radę Gminy Studium.

Ponownie wznowiono prace nad studium w zakresie wskazanym przez Wojewodę.

Zaistniała też możliwość ponownego składania uwag i wniosków.

W dniu 28.01. 2016 r. odbyła się kolejna sesja w celu uchwalenia studium. Przybyli licznie mieszkańcy. Pojawiły się również media.

Jedna z osób protestujących upoważniła mnie do odczytania „Oświadczenia” oraz „ Apelu mieszkańców do radnych Rady Gminy” podpisanego przez 1300 osób. Przekazano także informację o ok. 200 podpisach, które na tę chwilę nie dotarły, lecz są w posiadaniu Stowarzyszenia „Nasza Ziemia” oraz osób niezwiązanych ze stowarzyszeniem, które podjęły akcję zbierania podpisów.

W atmosferze społecznego protestu rozpoczęto procedurę rozstrzygania złożonych do studium uwag.

Stowarzyszenie Kulturowo-Ekologiczne „Nasza Ziemia” ponownie złożyło uwagi wraz z uzasadnieniem:

  1. Wnosimy o wprowadzenie do treści procedowanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo zapisów uniemożliwiających lokalizację na terenie gminy Kosakowo składowisk i magazynów odpadów niebezpiecznych, w tym zakazu wykorzystywania Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo i złoża soli „Mechelinki” na takie cele.
  2. Wnosimy o uzupełnienie zapisu na str. 43 , pkt.5 zdanie ostatnie przez dodanie po słowach …rekultywację terenu słów: z wyłączeniem możliwości składowania i magazynowania odpadów niebezpiecznych.
  3. Ponadto wnosimy o wprowadzenie do Studium zapisów uniemożliwiających:

– rozbudowę/budowę PMG Kosakowo poza zakres wynikający z udzielonej koncesji nr /2001/m z 31 grudnia 2001r.

– budowę gazociągów wysokiego ciśnienia z trasą przebiegu od PMG Kosakowo wzdłuż kanału zrzutowego ścieków z GOŚ Dębogórze do ujścia do morza w Mechelinkach i ich prowadzenia przez tereny zabudowy mieszkaniowe

Dla 1 uwagi stowarzyszenia zmieniono oryginalny zapis i wpisano:

wprowadzenie do studium zapisów uniemożliwiających lokalizację na terenie gminy Kosakowo składowisk odpadów niebezpiecznych w tym radioaktywnych i zakazu wykorzystywania PMG Kosakowo, złoża soli „Mechelinki” na cele składowisk odpadów niebezpiecznych. Koniecznośc wprowadzenia takich zapisów wynika z zagrożenia składowaniem i magazynowaniem takich odpadów w kawernach solnych”.

Radny Marcin Majek jako przewodniczący Komisji Rolnej zarzuca nieprecyzyjność i wadliwość opracowanych przez stowarzyszenie uwag pomijając fakt, że to Wójt Gminy odpowiada za przygotowanie i przedłożenie projektu studium poprzez wprowadzenie precyzyjnych zapisów w zakresie przyjętych bądź odrzuconych uwag.

Natomiast obowiązkiem Komisji Rolnej i pozostałych radnych powinna być wnikliwa analiza przyjętych kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz rozpatrzenie złożonych uwag.

W przedłożonym radnym na tydzień przed sesją projekcie studium Wójt uwzględnił tylko częściowo uwagę nr 1 i 2 sprowadzając szeroko pojęte „ odpady niebezpieczne” do odpadów radioaktywnych i nic poza tym. Resztę uwag kolejny raz Wójt odrzucił, umożliwiając w ten sposób na terenie gminy:

– lokalizację składowisk i magazynów odpadów niebezpiecznych

– budowę/ rozbudowę PMG Kosakowo poza zakres udzielonej koncesji nr 19/2001/m

– budowę gazociągów wysokiego ciśnienia od PMG Kosakowo wzdłuż kanału zrzutowego ścieków z GOŚ Dębogórze do ujścia do morza w Mechelinkach

Wójt ponownie liczył na poparcie radnych z klubu „Wspólnie dla Gminy”, któremu bardziej pasuje nazwa „Wspólnie dla Wójta”.

26.01.2016 Komisja Rolna pochylając się nad studium, wiedziała o zbieraniu podpisów. Wójt osobiście przekazał tę informację i bardzo przychylnie potraktował złożone uwagi.

Przy aprobacie Wójta rozpatrzono uwagi, przyjmując tzw. zapisy „miękkie”- nie przewidujące:

– składowania i magazynowania odpadów niebezpiecznych tylko w udokumentowanych złożach kopalin

– budowy/ rozbudowy PMG

– budowy gazociągu wysokiego ciśnienia od PMG Kosakowo do Zatoki Puckiej

W trakcie głosowania nad pierwszą uwagą głosowaliśmy jedynie nad zapisem uniemożliwiającym składowanie i magazynowanie odpadów niebezpiecznych i promieniotwórczych tylko w udokumentowanych złożach kopalin .

Podczas głosowania – „WSTRZYMAŁAM SIĘ”, ponieważ taki zapis pozwala na składowanie i magazynowanie odpadów niebezpiecznych na pozostałym terenie gminy w myśl powiedzenia „co nie jest zabronione, jest dozwolone”.

Uważam, że składowanie i magazynowanie odpadów niebezpiecznych na terenie gminy jest możliwe, gdyż pozwolenia na ich funkcjonowanie wydawane są poza organem gminy. Pozwolenie na magazynowanie wydaje starosta, natomiast decyzje na prowadzenie składowiska wydaje wojewoda.

Najbardziej odpowiadał mi zapis uwagi nr 1 w oryginalnym brzmieniu, ponieważ zabezpieczał nas przed składowaniem i magazynowaniem materiałów niebezpiecznych , w tym radioaktywnych, na terenie całej gminy na powierzchni i pod ziemię. Odpady, które powstają w wyniku prowadzonej działalności takie jak: farby, lakiery, kleje, środki ochrony, środki czyszczące podlegają zorganizowanemu wywozowi do magazynów lub składowisk.

Burzliwa atmosfera wokół tego zagadnienia nie pozwoliła na merytoryczną dyskusję, ponieważ komisja wypracowała już wcześniej swoje stanowisko, które w trakcie sesji należało jedynie przegłosować.

Prezesowi Stowarzyszenia „Nasza Ziemia” Marcinowi Buchnie odmówiono prawa zabrania głosu.

Zostałam napiętnowana w niegrzeczny i arogancki sposób poprzez komentarze słowne nie tylko ze strony Pana Majka za moje stanowisko wobec głosowania nad uwagą nr 1 do studium.

Cała ta sytuacja była dla Mnie bardzo niekomfortowa.

Obecnie przegłosowany zapis nie daje w moim odczuciu, skutecznej ochrony środowiska naturalnego i nie broni społeczeństwa przed zagrożeniami.

Uchwalenie studium w wersji poprawionej, uważam za przejaw wspólnej odpowiedzialności społecznej i troski o lepszą przyszłość naszej Małej Ojczyzny. Jako radni wybrani przez mieszkańców powinniśmy rozwiązywać problemy, a nie traktować je lekceważąco, przez co doprowadzamy do protestów społecznych.

Pragnę podziękować wszystkim Mieszkańcom, którzy z ogromną determinacją włączyli się do udziału w procedowanie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Przestrzennego Gminy Kosakowo.

Szkoda, że większość radnych nie poparła mojego wniosku o zamieszczenie treści Apelu podpisanego przez 1300 mieszkańców w Biuletynie Gminnym Kosakowo- Rady i Wójta Gminy Kosakowo wraz z odpowiednim komentarzem przewodniczącego Rady Gminy skierowanym do Mieszkańców. Wójt stanowczo zanegował ten wniosek , wpływając w ten sposób na wynik głosowania. Wniosek poparło tylko 3 radnych, przy 11 głosach – „przeciw” i 1 – wstrzymującym się.

Z wyrazami szacunku

radna Mirosława Piotrowska