shadow

Spektakularnych wydarzeń podczas kampanii nie było, poza jednym bardzo niepokojącym przypadkiem w okręgu wyborczym nr 10, sołectwo Kazimierz i Dębogórze Wybudowanie.

Incydent w komisji obwodowej w Debogórzu

Do niebywałego incydentu doszło w komisji obwodowej w Debogórzu. Do komisji zgłosiła się Pani Teresa W-A. z zamiarem oddania głosu. Zdziwionej komisji podała jakiś adres pod którym nie było jej na liście, niespeszona podeszła do pani mgr Aureli Brzozowskiej-Dampc – podinspektor ds ewidencji ludności w urzędzie gminy Kosakowo, która ją przywiozła do siedziby komisji. Po powrocie podała adres Kazimierz nr 6 , pod którym ją odnaleziono na liście. Intrygujące w tej sprawie jest to, że obecnie „dom” ten po nadaniu nazw ulic ma adres Św. Marka 29. Poniżej zdjęcia tego „domu”, jak widać jest to obecnie niezamieszkała ruina.

IMG_3198

IMG_3199

IMG_3201Należy dodać, że Pani urzędnik jest córką kandydatki byłej i obecnie ponownie wybranej radnej Alicji Brzozowskiej. Jeszcze cztery lata temu pod tym adresem było zameldowanych 5 osób.

Dlaczego takie nieprawidłowości to już powinna wyjaśnić policja, do której w dniu 24 bm. zostanie złożone zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa sfałszowaniu rejestru wyborców.

Dowożenie jako naruszenie ciszy wyborczej.

Dowożąc różne osoby do lokalu wyborczego naruszyli ciszę wyborczą i wręczali upominki członkowie rodziny kandydatki Alicji Brzozowskiej – syn i zięć. Osobom, które dowieźli do głosowania towarzyszyli aż do momentu skreślania kart. Świadkowie twierdzą, że nawet był przypadek pomocy przy skreślaniu za inną osobę. Sprawa będzie także zgłoszona na policję.

Wójt decydował o wynajmowaniu sal na spotkania wyborcze.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo, otrzymało ofertę na wynajęcie sali w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie na 4 godzinną debatę za 800 zł. Dzięki dokonanym darowiznom, debata mogła się odbyć, chociaż kwota odstraszała.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, bez ich życzliwości debata by się nie odbyła.

Cena była zaporowa, wójt nie chcąc przyjść na debatę tym sposobem próbował nas zniechęcić do jej przeprowadzenia.

KWW Szymona Tabakiernika musiał zapłacić po 500 zł. za wynajęcie na swoje półtora godzinne spotkania małych świetlic w Dębogórzu Wybudowanie, Kazimierz, Suchy Dwór, Dom Kaszubski w Dębogórzu.

Wójt nie wyraził zgody na spotkania wyborcze w szkołach, chociaż prawo wyborcze w Art. 108 §2

stwierdza: Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów.”

Prawo zostało złamane

Złamania prawa dopuścił się prawdopodobnie dyrektor gimnazjum, który pozwolił na agitację wobec uczniów. Przeprowadzona symulacja wyborów, z uczniami trzecich klas gimnazjalnych była formą agitacji. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, bo młodzież musi gdzieś zdobywać wiedzę o samorządzie, ale wybory oraz agitacja przedwyborcza była prowadzona przez uczniów z użyciem nazwisk rzeczywistych kandydatów na wójta w naszej gminie. Nie będzie odkryciem, że oczywiście w tych wyborach zwycięzcą został obecny wójt. Na dodatek pan nauczyciel prowadzący te zajęcia, nie omieszkał powiedzieć, że wy dzieci nie możecie głosować ale możecie powiedzieć rodzicom kto u nas wygrał.

Opisaną historię przedstawiono w Dzienniku Bałtyckim.

Gimnazjaliści prawybory

Inteligentna agitacjawśród członków komisji gminnych.

Przed wyborami odbyło się szkolenie gminnych komisji wyborczych. Nadgorliwa urzędniczka pozwoliła sobie na przedstawienie wzorów protokołów, które komisja ma wypełniać z konkretnymi nazwiskami i wynikami wyborów. Znowu nie byłoby problemu, gdyby nie to, że zamiast w miejscu nazwisk wpisać U,X,Y,Z posłużono się prawdziwymi nazwiskami, i jak można się domyślać zwycięzcą oczywiście był obecny wójt. Żeby było jasne, według informacji podanej przez Panią sekretarz Krystynę Schmidt osobą, która przygotowała wzory protokołów była Pani inspektor ds kadrowych Mirosława Nadskakulska.

Historia się powtarza.

Nieprzyjemne zdarzenie związane było z opublikowaniem obwieszczeń o kandydatach do rady.

„Przypadkiem” na jednym z obwieszczeń zabrakło nazwiska Pani Mirosławy Piotrowskiej. Po interwencji błąd naprawiono. Nie byłoby w tym także nic dziwnego,bo błędy się zdarzają ale nie w tym przypadku. W poprzednich wyborach przed czterema laty akurat także Pani Piotrowska ucierpiała nie dostając się do rady, bo „system był przeciążony” jak orzeczono w sądzie i przy jej nazwisku zamieszczono informację iż oświadczyła, iż była świadomym współpracownikiem służb bezpieczeństwa PRL.

Gminna Komisja Wyborcza podjęła uchwałę obligującą wójta do zamieszczenia wyjaśnień i przeprosin dla Pani Piotrowskiej za przykrą sytuację nie umieszczenia jej na liście kandydatów.

Otrzymana odpowiedź wójta, żenująca i lekceważąca uchwałę komisji. Wniosek o ponowne wezwanie wójta do wykonania uchwały gminnej komisji wyborczej, nie uzyskał większości głosów.

Pomimo tego przykrego incydentu tym razem Pani Mirosława Piotrowska zdobyła mandat radnej z Mostów.

Kampania Jerzego Włudzika za pieniądze gminne lub nielegalne finansowanie.

Agitacją wyborczą jest przedstawianie dorobku, zasług i zachwalanie kandydata w wyborach. Taką formę mają emitowane przez TV Kosakowo materiały o gminie a w szczególności o wójcie. Za emisje gmina musi płacić więc wygląda na to, że płacimy za kampanię wyborczą Jerzego Włudzika my wszyscy. Być może emisje są darmowe, ale byłoby to w sprzeczności z prawem wyborczym, które zezwala tylko na darmowy kolportaż ulotek. Darmowa emisja, jest jak najbardziej prawdopodobna z racji, że członkiem KWW Jerzego Włudziaka jest prezes Pro-Internet Wojciech Piaseczny, i byłoby to działanie nielegalne.

Naruszenie ciszy wyborczej w TV Kosakowo

Emisja materiałów, o których napisano powyżej odbywała się w sobotę i niedzielę, czyli ewidentnie naruszono ciszę wyborczą.

Odmowa zamieszczenia transmisji z debaty

Wysłane przez nasze stowarzyszenie pismo do Pro-Internet o zamieszczenie relacji z debaty kandydatów na wójta, którą organizowaliśmy w domu kultury w Pierwoszynie pozostało bez odpowiedzi, chociaż jesteśmy w posiadaniu potwierdzenia o dostarczeniu pisma. Prawdopodobnie prezes jako członek KWW Jerzego Włudzika udaje, ze nie otrzymał pisma.

Odmowa zamieszczenia materiałów wyborczych KWW Szymona Tabakiernika

Komitet Szymona Tabakiernika także nie otrzymał odpowiedzi w sprawie emisji jego spotów wyborczych w TV Kosakowo. Prawdopodobnie prezes jako członek KWW Jerzego Włudzika udaje, ze nie otrzymał pisma.

Doniesienie do policji w sprawie wykształcenia Jerzego Włudzika

W dniu 04 listopada br. zostało zgłoszone zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa potwierdzenia nieprawdy w sprawie wykształcenia kandydata na wójta Jerzego Włudzika. Sprawę opisujemy w art. pt. „Tajemnica wykształcenia Jerzego Włudzika”

Bałagan z mieszkańcami domu socjalnego w Pogórzu w tle.

Mieszkańcom domu socjalnego po przybyciu do komisji wyborczej odmówiono wydania kart wyborczych. Sprawa została wyjaśniona przez gminna komisje wyborczą. Okazało się, że mieszkańcy byli zameldowania na pobyt stały, ale z chwilą podpisywania umów na wynajęcie lokali socjalnych zmuszeni zostali do zmiany zameldowania na okres czasowy. Z tym momentem zostali wykreśleni z rejestru wyborców i nie zostali o tym fakcie poinformowani oraz o tym, że powinni wpisać się od nowa do rejestru. Kto zawinił, na pewno nie mieszkańcy, którzy mają prawo o tym nie wiedzieć.