shadow

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale … budzi nadzieję.

Z zaskoczeniem ale i wielką satysfakcją odebraliśmy projekt ponownie wyłożonego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Pogórze w rejonie ulic Kościuszki i Wiejskiej.

Trzy czwarte uwag złożonych przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo do pierwotnej wersji planu, zostało uwzględnionych.

Praktycznie można powiedzieć, że przyjęto 100% uwag związanych z obowiązkami gminy.

Jedna z uwag nie uwzględniona dotyczyła, mówiąc w skrócie rozgęszczenia zabudowy, ale w rzeczywistości jest to sprawa dewelopera i nabywców mieszkań, którzy kupując mieszkania będą sami decydować w jakim chcą mieszkać blokowisku. W ostateczności dla gminy lepiej gdyż do budżetu będzie wpływać więcej podatków.

Uwzględnione uwagi:

  1. Przeniesiono teren zielony 005-D spośród zabudowy jednorodzinnej na teren o zabudowie wielorodzinnej. Uzasadnieniem uwagi było stwierdzenie, że tereny o zabudowie jednorodzinnej są z natury pełne zieleni, czego ewidentnie brakuje pośród zabudowy wielorodzinnej.

Teren zielony pierwotny opis

 

Teren zielony nowy aktualny

  1. Uwaga o treści: W kartach terenu zapisy dotyczące odprowadzania wód opadowych, pozostawić tylko zapis „zagospodarowanie na terenie” wykreślić słowa „lub do układu odwadniającego”, została uwzględniona.

Powyższa uwaga zmusza dewelopera do zagospodarowania wód opadowych we własnym zakresie, a nie na koszt gminy do układu odwadniającego, który gmina musiałaby wybudować.

  1. Uwagę o wpisaniu w kartach terenów zabudowy wielorodzinnej: wymogu zaprojektowania usług z zakresu wychowania (np.: przedszkolne, świetlicę) uwzględniono, w sposób lepszy niż ten zaproponowany.Wprowadzono nowy teren o symbolu 012-MW/U -teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej – zawierający zabudowę mieszkaniową wielorodzinną MW i minimum 50% zabudowy usługowej U z zakresu wychowania (np.: przedszkole, świetlicę).

    Wprawdzie teren ma powierzchnię tylko 0,43 ha ale przylega do terenu zielonego i będzie stanowił bardzo pozytywny akcent w całej okolicy, w której przeważa zabudowa wielorodzinna.

Na zakończenie mała refleksja, wynikająca z przykrych doświadczeń, wynikających z dotychczasowej praktyki.

Wszystkie dotychczasowe inicjatywy pochodzące od radnych z byłego Komitetu Wyborczego Szymona Tabakiernika, są utrącane, chociaż po czasie okazują się jak najbardziej słuszne.

Znając sytuację, co dzieje się z wszelkimi pomysłami nie pochodzącymi z obozu obecnego wójta, (pomysły klubu radnych wspierającego wójta przechodzą w 100%, tylko dlatego, że jeszcze żadnego nie było 🙂 ) dwóch byłych kandydatów do rady z komitetu Tabakiernika w okręgach Pogórza; Aleksandra Struniewska i Marcin Biel zwróciło się do nas z prośbą o przedstawienie ich uwag do planu w ich imieniu, ale incognito. Istniała obawa, że z racji pochodzenia uwag, mogłyby być odrzucone, chociaż były jak najbardziej słuszne.

Manewr się udał.

Teraz możemy już tą informację ujawnić, gdyż mamy nadzieję, że radny z obozu wójta Adam Fajks mieszkaniec osiedla Morskiego dopilnuje, żeby uwagi te zostały utrzymane i przegłosowane w uchwale ostatecznej.