shadow

Tytułowe zdjęcie przedstawia boiska przy gimnazjum w Kosakowie, po ulewnym deszczu.

Nie mówimy, że tak obfite deszcze zdarzają się często, ale nikt nie miał wątpliwości, że się zdarzą. Pytanie zasadnicze, co stało na przeszkodzie wybudować boiska na poziomie gruntu budynków gimnazjum ? Za kilka dni zobaczymy czy piękna nawierzchnia tartanowa jest nadal zdatna do użytku.

O wiele bardziej tragiczną sytuacje przedstawia materiał, który zarejestrowaliśmy w Suchym Dworze. Nowo wybudowana za około milion zł świetlica wiejska, prawdopodobnie nie nadaje się do użytkowania przez mieszkańców, być może grozi zawaleniem.

Obecny na spotkaniu vice wójt Zdzisław Miszewski wprawdzie nie wyjaśnił dlaczego mieszkańcy nie mogą wejść do świetlicy, ale jak widać na filmikach sam wolał stać na zimnym wietrze i nie ryzykować wejścia do środka.

Spotkanie zorganizowane przez radnego z Suchego Dworu Jacka Chajęckiego wprawdzie dotyczyło spraw ważnych i mogło być burzliwe, ale nie na tyle, żeby groziło zdemolowaniem świetlicy.

Jacek Chajęcki w ramach swoich obowiązków radnego postanowił spotkać się z mieszkańcami celem przekazania bieżących informacji swojej działalności oraz umożliwić mieszkańcom przekazanie mu spraw, o których być może nie wie. Przy okazji spotkania swoje informacje chciało przedstawić Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe „Nasza Ziemia”.

Z przebiegiem całego spotkania można zapoznać się pod poniższymi linkami do YouTube.

  1. Cz.1 spotkanie w Suchym Dworze
  2. Cz.2 spotkanie w Suchym Dworze
  3. Cz.3 spotkanie w Suchym Dworze
  4. Cz.4 spotkanie w Suchym Dworze

Spotkanie rozpoczął Jacek Chajęcki przedstawiając w pierwszej kolejności efekty swoich działań w kierunku wyjaśnienia sytuacji środowiskowej związanej z zalegającą w pobliżu Suchego Dworu hałdą żużla. W efekcie jego dociekań otrzymał pismo od marszałka województwa, z którego jednoznacznie wynika, że hałda żużli zgromadzonych na terenie i obszarze górniczym „Pogórze” na działce 178/21 w miejscowości Pogórze ma być usunięta do dnia 7 października 2016 r. (pismo wyświetla się po kliknięciu podkreślonych słów w kolorze niebieskim).

O problemach związanych z pracami w radzie gminy mówiła radna Mirosława Piotrowska z Mostów. Zwróciła głównie uwagę, na sprawę uchwalanego miejscowego planu dla oczyszczalni ścieków w Dębogórzu. Przedstawiane przez radną Piotrowską i radnego Chajęckiego uwagi i zarzuty do uchwalonego planu co do możliwości uruchomienia na terenie oczyszczalni spalarni oraz biogazowni nie zostały uwzględnione.

Być może niezrozumienie przedstawianych uwag wynika z faktu, że w planie użyto nazw zamiennych, których radni nie potrafią zrozumieć lub nie chcą zrozumieć. Spalarnię nazywa się „instalacja termicznego przekształcania osadów”, natomiast biogazownia występuje pod nazwą „ nowy węzeł fermentacji”.

Najlepiej brak zrozumienia problemów ochrony środowiska obrazuje wystąpienie sołtys a zarazem radnej z Suchego Dworu, która próbując coś wyjaśniać została zakrzyczana przez zebranych, którzy nie chcieli wysłuchiwać bzdur, o których mówiła. Należy jednak przyznać, że radna Bożena Roszak ma odwagę a zarazem tupet mówić o czymś czego w ogóle nie rozumie.

Podczas spotkania zabierał także głos Prezes Naszej Ziemi Marcin Buchna, vice wójt Zdzisław Miszewski oraz mieszkańcy.

Temat miejscowego planu dla terenu oczyszczalni „Dębogórze” jest tak obszerny, że zasługuje na osobny artykuł, który w miarę rozwoju sprawy będziemy przedstawiać czytelnikom.