shadow

  Logo     Szanowni Mieszkańcy Gminy  Kosakowo,

 

stoimy w obliczu tragedii, która dotknęła wielu mieszkańców naszej gminy.

Na pewno są większe tragedie, ale dla tych którzy ucierpieli w wyniku ulewnych opadów deszczu, ta jest największa. Poszkodowanym niewątpliwie należy się współczucie i pomoc. Pomoc doraźną skutecznie spełnili strażacy z OSP Kosakowo oraz sąsiedzi poszkodowanych, za co należą się wszystkim słowa uznania i podziękowania.

Szeroka, wielowątkowa dyskusja z udziałem wielu internautów na Facebook’u w profilu „Nasze sprawy w Gminie Kosakowo” ukazała jedno wielkie rozżalenie i bezsilność.

Usprawiedliwianie tragedii tylko warunkami pogodowymi wielu doprowadza do zdenerwowania, żeby nie powiedzieć do złości. Zrozumiałym jest, że klimat się zmienia i takich powodzi jest i będzie coraz więcej. Powiedzenie – „jeżeli z czymś nie możesz wygrać to należy się do tego dostosować” w tym przypadku jest jak najbardziej słuszne.

 

W trakcie dyskusji wypłynęła sprawa odpowiedzialności za skutki spowodowane nawałnicą. Padło nawet stwierdzenie o przygotowanie pozwu zbiorowego przeciwko gminie, jako odpowiedzialnej za zaniedbania. Pobieżna analiza ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym  nie napawa nadzieją, że ten kierunek jest dobry. Podstawowe kryteria do spełnienia, to co najmniej 10 osób składających pozew oparty na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej oraz trudniejszy warunek zapisany w Art. 2 stwierdzający, że „roszczenie pieniężne jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wysokość roszczenia każdego członka grupy została ujednolicona przy uwzględnieniu wspólnych okoliczności sprawy”.

Nie należy jednak popadać w pesymizm i się poddawać.

Po pierwsze – można wystąpić o odszkodowania indywidualnie na drodze cywilnej

i biorąc pod uwagę chociażby przepisy prawa wodnego, można pokusić się o złożenie skutecznego pozwu.

 

Po drugie –  należy zorganizować się i naprawiać gminę w ramach samorządu, ale przy pomocy prawa a nie gadania i narzekania.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu o bezsilności wyborców, którzy są potrzebni tylko w trakcie wyborów, siła tkwi w mieszkańcach.

Przekładając to na naszą konkretną sprawę, jest wiele dróg do spowodowania, żeby zmienić naszą gminę na gminę prawem i mlekiem płynącą. Jesteśmy gminą jedną z najbogatszych w Polsce i stać nas na wiele i także na załatwienie sprawy odwodnień. Należy tylko zmienić priorytety władzy lub zmienić samą władzę.

 

Kierunków i sposobów działania jest wiele, począwszy od wezwania rady do usunięcia naruszenia prawa związanego z błędnymi miejscowymi planami poprzez czynny udział w uchwalaniu bieżących planów, jako przykład uchwalony plan oczyszczalni ścieków, który uchwalono niezgodnie z prawem.

W konsekwencji należy doprowadzić do zorganizowania mądrej, doświadczonej i niezależnej grupy, która po wyborach poprowadzi gminę. Należy zwrócić uwagę, że Wójt jest organem wykonawczym i każdy organ należy kontrolować, dlatego też najważniejszy jest wybór rady, która ma to robić.

 

Niedługo minie połowa obecnej kadencji i warto będzie podsumować dokonania wójta i rady.

 

Żeby było normalnie musimy się zorganizować. Jaką formę ma przybrać to zorganizowanie, pozostawiamy mieszkańcom.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo

chce pomóc w tym działaniu i oferuje szerokie wsparcie logistyczne i prawne.

Wszystkich chętnych do udziału w zmianach na lepsze zapraszamy do dyskusji i nadsyłania swoich danych kontaktowych na adres mailowy

 

poczta@kosakowo.org

 

po zebraniu odpowiednio dużej grupy osób zorganizujemy spotkanie, na którym ustalimy wspólnie formę i zasady działania.

 

Wszystko jest otwarte, przejdźmy tylko od gadania do działania.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo

Adm. J. Unruga 26

81-181 Gdynia

tel. 501-191-961

Załączniki:

  1. ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym
  2. przepisy prawa wodnego