shadow

Okładka Biuletynu Gminnego Nr 3 zawiera artykuł pt. ”Zielone światło dla terenów zielonych i rolnych, czerwone dla betonozy” (link: https://gminakosakowo.pl/biuletyny/2023/03.pdf ). Czegoś tak perfidnie propagandowego jeszcze w naszych biuletynach nie było. Złożyliśmy wniosek do Redaktor Naczelnej Biuletynu Gminnego Kosakowo „Rady i Wójta Gminy Kosakowo”, Eweliny Paszke, o opublikowanie na łamach Biuletynu sprostowanie do treści artykułu, który ewidentnie wprowadza mieszkańców w błąd, a co najgorsze szczuje na rolników, posądzając ich w domyśle o spowodowanie betonozy w naszej gminie. Właśnie sprostowanie miało na celu wskazanie, jaka jest prawda. Do betonozy, która panuje doprowadzili radni, którzy bezmyślnie, a może z premedytacją zatwierdzali pomysły poprzedniego i obecnego Wójta.

Oczywiście wniosek o sprostowanie został odrzucony. Mamy podstawy do zaskarżenia tej decyzji, ale niestety mamy świadomość, że to nie ma sensu. Nie mamy takich funduszy na obsługę prawną, jakie mają urzędnicy gminni, którzy mają możliwość przeprowadzenia w razie potrzeby całej ścieżki sądowej, aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, chociaż są świadomi, że przegrają, ale nie za swoje tylko nasze pieniądze. Urzędnicy praktycznie pokładaliby się ze śmiechu, gdyby odmowa zamieszczenia sprostowania zostałaby zaskarżona, bo mają świadomość, że cała procedura trwałaby co najmniej do wyborów, a wówczas to już „musztarda po obiedzie”.

Pozostaje więc tylko informowanie mieszkańców gminy, którzy powinni sami wyciągać wnioski żeby później byli świadomi na kogo głosują. Niestety płacimy prawie 200 tys. zł rocznie za wydawanie i dystrybucję Biuletynów Gminnych „Rady i Wójta Gminy Kosakowo”, a gdzie są mieszkańcy?

Właśnie dla tych mieszkańców, którzy chcą poszerzonej wiedzy i nie chcą być karmieni tylko propagandą, przedstawiamy dodatkowe informacje.

Odnosząc się do pierwszego akapitu artykułu pt. ”Zielone światło dla terenów zielonych i rolnych, czerwone dla betonozy”, zaproponowane przez nas sprostowanie brzmi: Stwierdzenie o „niekontrolowanym budownictwie” jest nieprawdziwe, ponieważ Wójt oraz Rada Gminy procedując Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) w pełni kontroluje gdzie, co i jak można budować. W projekcie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo” nie wprowadzono układu transportowego w oparciu o „Studium transportowe dla gminy Kosakowo”, tylko przyjęto układ drogowy z nadal obowiązującego Studium, z jedną zmianą, tj. że droga klasy zbiorczej przy Pierwoszynie została „przesunięta” na wschód. Studium transportowe nie wniosło, żadnych nowych rozwiązań drogowych. Rysunek ani tekst Studium nie zawiera żadnych wskazań rezerwy gruntów pod budowę nowych szkół.”

Odsyłam do artykułu pod linkiem: https://kosakowo.org/category/centralna-obwodnica-kosakowa/, w którym szczegółowo opisano jak to nadużywa się dokumentu Studium Transportowego dla Gminy Kosakowo.

Odnosząc się do akapitu drugiego, sprostowanie brzmi: Od roku 2019 władze gminy nie podjęły żadnej uchwały, która by ograniczała rezerwy pod rozwój zabudowy mieszkaniowej na gruntach rolnych. Nieprawdą jest, iż w tym czasie zmieniono kilkanaście MPZP w kierunku ograniczenia intensywności zabudowy, a wręcz przeciwnie, np. 9 listopada 2022 r. zmieniono MPZP w Pogórzu (MPZP to prawo gminne, a Studium to tylko dokument wskazujący kierunki zagospodarowania), gdzie m.in. na pow. ponad 27,5 ha zmieniono przeznaczenie z terenów usług publicznych, usług sportu i rekreacji z zielenią towarzyszącą, na zabudowę usługową. Spowodowało to, że według obecnych zapisów na terenie vis-à-vis Galerii Szperk wzdłuż ul. Derdowskiego, możliwa jest zabudowa podobna do tej powstającej przy ul. Derdowskiego niedaleko skrzyżowania z Kościuszki, „tylko” o 2 m wyższa, bo do 14 m.”

Posłużę się materiałami, a mianowicie fragmentem MPZP przed zmianą i po zmianie w roku 2022, uchwalonego na wniosek obrońcy przed betonozą. Efektem tej zmiany będzie możliwość zabudowy takiej jak widać na krótkim filmiku.

Materiał

Akapit trzeci, sprostowanie brzmi: Nieścisłe są dane odnoszące się do przyrostu mieszkańców w przypadku braku ograniczenia w Studium 55 ha terenów pod zabudowę jednorodzinną. Oszacowany wzrost liczby mieszkańców o 7-10 tys. jest przywołany do podobnej intensywności jak okoliczne osiedla Harmony i Verde Park, a to nie są osiedla domków jednorodzinnych. Dane zawarte w pracy badawczej na zlecenie GUS na str. 26 określają przy zabudowie jednorodzinnej liczbę osób zamieszkujących na 1 ha od 25 do 50, a więc w naszym przypadku 55 ha to od 1375 do 2750. Gdyby nawet przyjąć, że autor do obliczeń przyjął całą powierzchnię ograniczoną także w 2019 r. to liczby te powinny wynosić od 2200 do 4400, a nie jak podano 7-10 tys.”

Powyższy akapit odnosi się do informacji zawartej w pracy badawczej dla GUS pod linkiem:

https://drive.google.com/file/d/17dqsgZbm1pBNn_ACYYW6DyNtlWOYsdb7/view?usp=sharing, gdzie na str. 26 można przeczytać odpowiednie wskaźniki.

Najważniejszy jest akapit czwarty, którego sprostowanie brzmi: Wypowiedź Wójta, iż nie sposób powstrzymać trendu przyrostu liczby mieszkań i mieszkańców jest nieprawdą. W historii naszej gminy już w 2002 r. w MPZP Mechelinek, a w 2003 r. dla Pierwoszyna były zapisy „Decyzje o pozwoleniu na budowę mogą być wydane po wykonaniu sieci uzbrojenia terenu w zakresie sieci wodociągowej, kanalizacji i elektro-energetycznej” oraz „Decyzje o pozwoleniu na budowę mogą być wydane po wykonaniu ulic dojazdowych. Na czas budowy dopuszcza się wykonanie samego podłoża.” Obecnie mamy w procedowaniu 15 MPZP, obejmujące swoim zasięgiem większość terenu gminy. Wystarczy wprowadzić powyższe zapisy, a zmiana Studium jest niepotrzebna, tym bardziej niepotrzebne niszczenie perspektyw naszych rolników, którzy kiedyś muszą zakończyć swoją działalność.”

Powyższy akapit przedstawia praprzyczyny naszych obecnych kłopotów z betonozą i kto za nią odpowiada. Poniżej skany zapisów z uchwał MPZP dla Mechelinek i Pierwoszyna.

Najważniejszy pytanie na koniec PO CO TO WSZYSTKO? Odpowiedź wydaje się prosta, jeżeli ma się świadomość, że na czerwiec 2023 r. jest przygotowywana sesja Rady Gminy Kosakowo podczas, której ma być uchwalanych kilkanaście uchwał. Wprawdzie nie powiedziano wprost, ale prawdopodobnie te kilkanaście uchwał to uchwały zatwierdzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, których w procedowaniu jest 15 i nowe Studium ma tylko pozwolić na zatwierdzenie zmian w miejscowych planach, jakie zaplanował Wójt. Uchwalenie Studium jest jednoznaczne z uchwaleniem MPZP, które nie mogą być z nim w sprzeczności. Zmiany jakie nas czekają przedstawione są w postach do konkursu „Majkizmy kadencji 2018-2024” pod linkiem: https://kosakowo.org/category/majkizm-kadencji-201802124/.

Nadzieja na zatrzymanie niekorzystnych zmian powstała 27.03.2023 r. o godz. 14:17:55 kiedy opublikowano „Ogłoszenie o ponownym wyłożeniu projektu SUIKZP Gminy Kosakowo w dniach od 04.04.2023 do 25.04.2023” Może tym razem rolnicy nie będą musieli blokować dróg w gminie, tylko ich udział w dyskusji publicznej zapewni właściwe zapisy w Studium (19.04.2023 r., godz. 15.00, Kosakowskie Centrum Kultury w Pierwoszynie). Dodatkowo po dyskusji wszyscy zainteresowani będą mogli złożyć odpowiednie uwagi, które Wójt musi uzasadnić jeżeli ich nie przyjmie, a radni tym razem mocno się zastanowią.

Link do ogłoszenia: https://drive.google.com/file/d/1tot4OrZCJ5BUgYHLjCvgAkY4O1TrPDaa/view?usp=sharing