Wbrew pozorom, odpowiedź na zadane w tytule pytanie jest zupełnie inna, niż można przypuszczać i prawdopodobnie przypuszcza większość radnych gminy Kosakowo. Radny, który jest funkcjonariuszem publicznym, korzysta ze szczególnej ochrony prawnej, co jednak nie oznacza, że jest zwolniony z odpowiedzialności za przestępstwo nadużycia lub niedopełnienia obowiązków.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo przypomina o tym, wypełniając misję budowania społeczeństwa samorządnego w Naszej Gminie. Kolejny raz podjęliśmy aktywne działania w tym kierunku i w dniu 18 czerwca 2012 r. złożyliśmy wniosek do Prokuratury Rejonowej w Pucku o wszczęcie śledztwa w sprawach, które w naszym przekonaniu wypełniają znamiona wymienionych w Kodeksie Karnym czynów popełnionych przez radnych .

W punkcie 5 naszego wniosku przedstawiamy nieprawidłową pracę Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kosakowo. Wskazujemy w nim, że to Komisja Rewizyjna wydaną opinią przyczyniła się do tego, że Rada Gminy jednogłośnie i bez zastrzeżeń podjęła uchwałę o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2011 r. Poniżej przedstawiamy ten fragment wniosku:

5.      Przestępstwo z Art. 231. § 1 związane z postępowaniem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kosakowo.

            W dniu 17.05.2012 r. komisja rewizyjna podczas swojego posiedzenia została poinformowana o bezpodstawnym wydatkowaniu kwoty 826 365,03 zł. za prace związane z kanalizacją roku 2011, którego wykonanie  budżetu było oceniane. Informacja została przekazana ustnie podczas posiedzenia komisji przez Prezesa SMGK Henryka Palczewskiego. Z informacji wynikało, że nie  ma pokrycia w żadnych pracach na terenie gminy Kosakowo, które byłyby podstawą wypłaty tak znacznej kwoty. W dniu 23 maja 2012 r. na posiedzeniu komisja weryfikowała faktury przedstawione przez urzędników gminnych, które miały dokumentować zasadność wypłaty powyższej kwoty. Konkluzją było stwierdzenie członka komisji Wojciecha Klimczyka „za długi trzeba płacić”. Wobec takiego podejścia do problemu Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo przesłało pocztą mailową w dniu 10.06.2012 r. „List otwarty do radnych Gminy Kosakowo(Załącznik nr 16) a także odesłało do informacji zawartych na stronie www.kosakowo.org gdzie są przedstawione szersze informacje z dokumentacją .

             Z całą pewnością można stwierdzić, że Komisja Rewizyjna Rady Gminy Kosakowo w osobach  Przewodniczący – Marian Gutowski, Członek – Wojciech Klimczyk, Członek – Waldemar Elwart miała  pełną wiedzę w sprawie nieprawidłowego wydatkowania znacznej kwoty z budżetu gminy.

             Wobec powyższego jako funkcjonariusze publiczni Art. 115 § 13 pkt. 2. nie dopełnili obowiązku wynikającego z Art. 304 § 2 kpk zobowiązującego do niezwłocznego powiadomienia prokuratora lub Policję o dokonanym przestępstwie, przez co działali na szkodę interesu publicznego wypełnili znamiona czynu z Art. 231 § 1 kodeksu karnego.

             Poszerzając informację o szkodliwym działaniu komisji rewizyjnej należy zwrócić uwagę, że na sesji Rady Gminy Kosakowo w dniu 12.06.2012 r. komisja potwierdziła, że zbadała wszystkie informacje i nie zgłasza do nich zastrzeżeń wnioskując o udzielenie absolutorium z wykonania budżetu gminy bez zastrzeżeń.

Pozostałą treść, ze względu na dobro ewentualnego śledztwa, opublikujemy dopiero po wyrażeniu zgody przez prowadzących śledztwo lub oddaleniu wniosku z jakichkolwiek przyczyn.