Szanowni Radni,

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo nie mając możliwości i  uprawnień Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kosakowo, poddało analizie  wykonanie budżetu Gminy Kosakowo za 2011 r, tylko na podstawie  ogólnodostępnych dokumentów.
Spojrzenie z boku bez jakichkolwiek uwarunkowań doprowadziło do zupełnie  odmiennych wniosków niż wnioski Komisji Rewizyjnej w ocenie, która ma być  podstawą do podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu  gminy.
Poniżej przedstawione wnioski z analizy jaką przeprowadziliśmy powinny  dać wiele do myślenia w szczególności tym, którzy mają podjąć decyzję o  udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium z wykonania budżetu.

Jedną ze spraw, które badała Komisja Rewizyjna było wątpliwe wydatkowanie  kwoty  826 tys.zł. na budowę kanalizacji w roku 2011, w sytuacji w której wszyscy  wiemy, że żadne prace związane z kanalizacją w roku ubiegłym na terenie  gminy Kosakowo nie były wykonywane. Komisja przyjęła za wystarczające  wyjaśnienie w postaci przedstawionych faktur, za prace wykonywane w latach ubiegłych w Mechelinkach i Rewie. Jeden z członków Komisji  rewizyjnej stwierdził „za zobowiązania trzeba płacić”.

Problem polega na tym, że takich zobowiązań prawnie nie ma, w związku z  czym nie ma podstaw prawnych do wypłaty za takie zobowiązania.

Art. 46. ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym mówi „jeżeli czynność prawna  może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności  potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy…”

W tym momencie należy stwierdzić, że Komisja Rewizyjna podeszła do  wyjaśnienia tej sprawy bardzo nonszalancko lub z góry ustalonym wynikiem.  Komisja Rewizyjna przyjęła wyjaśnienie w postaci przedstawionych faktur  bez sprawdzenia tytułu z jakiego one wynikają. Podstawą powstania  zobowiązania był m. innymi Aneks 22 (załącznik nr 1) do Kontraktu nr  1/12/94 na „Kompleksową realizację systemu kanalizacji sanitarnej na  terenie Gminy Kosakowo”. Bez trudu, na załączonym aneksie widać, że  niezbędnej kontrasygnaty skarbnika nie ma, w związku z tym aneks  zgodnie z zapisem Art. 46 ust. 3. ustawy o samorządzie gminnym jest  dokumentem nie skutecznym prawnie.
Dodatkowo oświadczamy, że nasze stowarzyszenie ma dowody, które świadczą,  że aneks 22 został podpisany w trakcie prac a być może po ich wykonaniu,  co jest wbrew zapisom kontraktu i prawu, jednakże ta okoliczność wraz z  innymi, będzie treścią kolejnego doniesienia do prokuratury.

Kolejną sprawą wykluczającą pozytywne zaopiniowanie budżetu gminy, jest  sprawa nieprawidłowości związanych ze sprzedażą tz. „Wioski Żeglarskiej”.  W tej sprawie prokuratura w Pucku wszczęła już śledztwo pod sygnaturą Ds  808/12/Sp(c) (załącznik nr 2) i jest szerzej opisana w artykułach na  stronie www.kosakowo.org .

Kolejnym faktycznym aspektem przemawiającym za nie udzieleniem  absolutorium jest  niewykonanie budżetu. Niewykonanie budżetu za 2011r., realnie wynosi 11,7%  (różnica między nadwyżką z przychodów 104,6% a niewykonaniem wydatków  92,9%). Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie opiniuje wnioski o nieudzielenie absolutorium, jeżeli budżet jest nie wykonany w ponad 5%.

W tym miejscu należy wspomnieć o roli Komisji Rewizyjnej w procedurze  wnioskowania o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium, co też nie  znaczy że wniosek Komisji Rewizyjnej musi być przyjęty przez Radę.  Sytuację Komisji Rewizyjnej najlepiej obrazuje odpowiedź jaką udzieliła  RIO na wniosek naszego stowarzyszenia, o wyrażenie opinii w sprawie  wydatkowanych kwot na inwestycje kanalizacji w 2011 r w gminie Kosakowo (załącznik nr 3).
Z otrzymanej odpowiedzi jednoznacznie wynika, że RIO opiniuje wnioski  komisji rewizyjnych tylko pod kątem zgodności z prawem i nie ma możliwości  sprawdzenia merytorycznego, o którym informowało nasze stowarzyszenie.  Należy także zwrócić uwagę, że nasz wniosek do RIO nie obejmował  informacji o braku kontrasygnaty skarbnika na Aneksie  20 i 22 oraz sprawy „Wioski Żeglarskiej”.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku wyżej opisanym Rada Gminy  Kosakowo nie powinna udzielić absolutorium za wykonanie budżetu Gminy za  2011 r.

Udzielenie absolutorium w tym przypadku nasunie pytanie:
Co musiałoby się stać gorszego, żeby Rada Gminy nie udzieliła  absolutorium ?

Prezes Zarządu
Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo

Henryk Palczewski

P.S.
Art. 28a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że uchwała rady gminy
w sprawie nie udzielenia absolutorium‌, jest równoznaczna z podjęciem
tylko inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta,
jednakże ust.3 tego artykułu stwierdza, że rada gminy może (ale nie
musi) podjąć uchwałę o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania
wójta.

Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kosakowo oświadcza, że jest jak
najdalsze w obecnej sytuacji gminy Kosakowo do nawoływania o
przeprowadzenie referendum w powyższej sprawie, natomiast jednoznacznie
opowiadamy się za rzetelnym wykonywaniem swoich ustawowych obowiązków
przez Radę Gminy jak i poszczególnych radnych, w tym najważniejszego jakim
jest obowiązek kontrolny.

Oświadczamy, że będziemy bacznie przyglądać się głosowaniu uchwały
absolutoryjnej, szczególnie pod kątem, kto bez wątpliwości głosował „za” a
kto mając wątpliwości „wstrzymał” się od głosowania.