Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie konkursu, w którym co roku bierze udział kilka tysięcy dzieci, młodzieży i studentów z całego świata. Działa w USA od 1978 roku. Ma na celu rozwijanie zdolności twórczych, kreatywnego rozwiązywania problemów a także uczy krytycznego myślenia. Odyseusze analizują zadania, poszukują różnych sposobów rozwiązania jednego problemu, biorą odpowiedzialność za własne pomysły, uczą się szanować odmienne pomysły i poglądy.

W Odysei Umysłu liczy się każdy pomysł, ciekawość rozwiązania problemów, niestandardowe myślenie. W programie tym nie ocenia się konkretnej wiedzy, ale kładzie się nacisk na umiejętność działania w grupie.

Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne. Liczą zazwyczaj 7 osób. Młodzi ludzie przekonują się, że sukces łatwiej jest osiągnąć w grupie. Opiekę nad każdą drużyną sprawują specjalnie przeszkoleni trenerzy.

Przez kilka miesięcy dzieci pracują nad wybranym przez siebie problemem długoterminowym. Oprócz tego ćwiczą tzw. spontany (twórcze rozwiązywanie problemów), które wymagają wymyślania rozwiązania na zawołanie. Ich występy są oceniane przez sędziów w ramach jednego z pięciu problemów i w jednej kategorii wiekowej podczas eliminacji regionalnych, a potem (jeśli otrzymują odpowiednie noty) przechodzą do finału ogólnopolskiego. Nagrodą za zwycięstwo w polskich finałach jest udział drużyny w światowych finałach w USA.

Odysejowa przygoda w Szkole Podstawowej w Pogórzu zaczęła się 8 lat temu. Program ten sprowadziła do niej p. dyrektor Elżbieta Czaja – wieloletnia trenerka Odyseuszy. W zeszłym roku została uhonorowana tytułem Profesor J.Sołowiej, przyznawanym najlepszym trenerom. W szkole do grona trenerów dołączyli p. Urszula Kozielska, p. Karolina Warzocha, a w późniejszych latach również p. Renata Korybut-Orłowska, p. Marek Kułakowski i p. Danuta Narewska.

Przez te lata w treningach odysejowych drużyn wzięło udział ok. 100 uczniów naszej szkoły. Na swoim koncie szkoła ma 4 wicemistrzostwa Polski i 5 tytułów Mistrza Polski. W 2011 roku ze Światowych Finałów drużyna wróciła z IV i XIV miejscem, wcześniej z VII miejscem.

W tym roku do odysejowych zmagań przygotowywały się dwie drużyny.

Pierwsza grupa zdecydowała się na problem nr1: „Zwierzaki – składaki”. Uczniowie mieli zaprojektować, skonstruować i uruchomić trzy pojazdy, które dostarczą do Strefy Montażu różne części składowe „domowego zwierzaka”. Kiedy ten będzie już zmontowany musi wykonać jakąś sztuczkę. Drużyna przedstawi swoje rozwiązanie w formie 8 minutowego przedstawienia, w którego fabułę wplecie transport części oraz montaż zwierzaka.

Druga drużyna wybrała problem nr4 – „ Z górki strukturki”. Mieli oni zaprojektować i zbudować strukturę wyłącznie z drewna balsa i kleju. Podczas występu, drużyna miała zaprezentować na żywo spot reklamowy, którego częścią będzie sturlanie struktury z rampy a następnie rozpocząć proces obciążania struktury sportowymi odważnikami.

Obydwie drużyny wspaniale spisały się również podczas spontanów zajmując podczas Eliminacji Regionalnych 9 marca 2013roku, jak i podczas Eliminacji Ogólnopolskich 23-24 marca 2013 roku, pierwsze miejsce.

Wygrana dała nam prawo do reprezentowania Polski i regionu w Finałach światowych w Michigan w USA.

Rodzice i trenerzy są dumni z wielkich osiągnięć swoich podopiecznych. Dzieci jednak nie do końca mają poczucia sukcesu. Z powodu braku finansów dalsze zmagania ze światową czołówką mogą okazać się niemożliwe.

Do tej pory udało się zgromadzić fundusze na zakup biletów lotniczych dla Mistrzów Polski. Niestety nie mamy środków na pokrycie udziału w Finałach Światowych. Koszt za osobę to 555 dolarów. Nie przestajemy jednak szukać firm, przedsiębiorstw z naszej gminy, które wspomogłyby nas w tym przedsięwzięciu.

Czy znajdziemy dorosłych, chcących pomóc finansowo, rozumiejących idee tego prestiżowego konkursu? Dorosłych, którzy są dumni z tego, że mogą mieć wpływ na rozwijanie w Odyseuszach postawy i umiejętności na całe życie, dla których problem to wyzwanie a nie przeszkoda? Za kilka lat to oni będą pracować w naszym otoczeniu i to od nich zależeć będzie rozwój.

Urszula Kozielska