shadow

Z przyjemnością informujemy, że materiały opublikowane na naszej stronie 15 lutego 2024 roku, po uzyskaniu aktualnych danych od ZKM Gdynia, okazały się przydatne przy kształtowaniu programu wyborczego, który obecnie ma realne szanse na realizację. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem pod tym linkiem:

https://kosakowo.org/?p=6589

Z radością udostępniamy poniżej fragment programu wyborczego Euniki Niemc, który odzwierciedla nasze uwzględnienie tychże materiałów.

🟦 Szanowni Państwo,
🔵 jedną z naszych flagowych propozycji KWW Euniki Niemc jest wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego w gminie oraz Karty Mieszkańca Gminy Kosakowo.
🔵 Na czym polega nasza propozycja?
Posiadacze Karty Mieszkańca Gminy Kosakowo na wszystkich liniach jadących przez naszą gminę z kierunku Gdyni, Rumi oraz Pucka nie płaciliby za bilety.
Dlaczego takie rozwiązanie ma być korzystne?
Po pierwsze – chcemy promować nowoczesny i powszechny transport publiczny jako alternatywę komunikacji samochodowej. Po drugie – bezpłatnym transportem chcemy przyciągnąć do siebie podatników, którzy mieszkają w naszej gminie, ale nie odprowadzają tutaj podatków. Po trzecie – chcemy w ten sposób zmniejszyć natężenie ruchu na drogach dojazdowych do i z naszej gminy, głównie z kierunku Gdyni. Po czwarte – chcemy czystej i ekologicznej gminy dla dobra wszystkich mieszkańców.
🔵 Czy stać nas na bezpłatną komunikację?
Tak. Choć wymaga to od nas pewnych działań. Wprowadzenie Karty Mieszkańca Gminy Kosakowo, bezpłatnej komunikacji, ale także i innych zachęt, jak choćby losowanie nagród wśród podatników, którzy u nas w gminie płacą podatki, ma wpłynąć na to, by zniwelować lukę ponad 3 tys. podatników podatku PIT, którzy mieszkają w naszej gminie, a podatki płacą poza nią. Dane z ostatniego spisu powszechnego pokazują, że przez to gmina traci rocznie niemal 6 milionów złotych przychodu. To sporo, biorąc pod uwagę, że wykupienie bezpłatnych przejazdów dla naszych mieszkańców kosztowałoby nas około 2 milionów złotych. Wynika też z tego wprost, że przyciągniecie jedynie co trzeciego podatnika płacącego podatki poza naszą gminą (1 tys. osób) wygeneruje wystarczający dochód, by naszą propozycję sfinansować.
🔵 Jak skłonić mieszkańców do płacenia podatku PIT w gminie Kosakowo?
Chcemy naszych podatników wyróżniać i promować poprzez szeroki wachlarz korzyści, które będą z tego wynikały. Mieszkaniec gminy, który u nas będzie odprowadzał podatek dochodowy, będzie uprawniony do otrzymania Karty Mieszkańca Gminy Kosakowo. Karta ta, oprócz uprawnienia do bezpłatnej komunikacji publicznej, będzie uprawniała do:
🔹 bezpłatnego parkowania w gminie;
🔹 zniżek w dostępie do obiektów gminnych (np. basen)
🔹 zniżek na wstęp na organizowane w gminie imprezy kulturalne
🔹 udziału w corocznym losowaniu nagród wśród czynnych podatników.
🔵 Czy Karta mieszkańca to projekt zamknięty
Nie. Chcemy, żeby karta się rozwijała i z czasem uprawniała także do zniżek w korzystaniu z usług podmiotów działających w gminie. Podmioty te na zasadzie dobrowolności będą mogły przystąpić do programu, licząc na to, że będzie to dla nich forma promocji wśród mieszkańców i zwiększenia konkurencyjności pośród innych podmiotów działających na rynku.
Chcemy, by Karta Mieszkańca Gminy Kosakowo była bardzo powszechna, wielofunkcyjna i stała się ostatecznie pewnym symbolem patriotyzmu lokalnego, promującego mieszkańców gminy, naszych podatników i przedsiębiorców. Chcemy sprawić, by nie tylko warto było być mieszkańcem gminy Kosakowo, ale by był to powód do dumy.
🔵 Czy na pewno nasza propozycja jest tak niezwykła i rewolucyjna?
Nie, choć wielu naszym konkurentom w obecnych wyborach nie mieści się ona w głowie. W Polsce bezpłatna komunikacja funkcjonuje w wielu miejscowościach oraz w gminach w tym m.in.: w Kościerzynie, Tczewie, Bytowie, Radomsku, Starachowicach, Lubinie, Kaliszu, Bolesławcu, Ząbkach, Szczecinku, Koninie, Otwocku i Mińsku Mazowieckim. Z bezpłatnego transportu publicznego korzysta w naszym kraju już ponad 1,6 mln obywateli. Co ciekawe wiele z gmin z bezpłatną komunikacją publiczną to gminy nie tak bogate jak nasza.
🔵 Pamiętajmy też, że w gminie Kosakowo istnieje już częściowo bezpłatna komunikacja publiczna. Objęte są nią dzieci najmłodsze, przedszkolne oraz te uczące się w szkołach podstawowych i średnich, które są zameldowane w naszej gminie i nie ukończyły 20 lat. Drugą, niemałą grupą są seniorzy, którzy ukończyli 70 lat.
🔵 Nasza propozycja jest więc jedynie rozszerzeniem uprawnień do bezpłatnych przejazdów dla posiadaczy karty mieszkańca, która jest elementem naszego pomysłu i zostanie wprowadzona po wygranych wyborach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *